18.09.2019

E-Ticarette Tedarikçi Firmalar ile ÇalışmakE-ticaret dünyasında tedarikçi firmalar ile çalışmak beraberinde birçok avantajı da getiriyor. Ancak tedarikçi firmalar ile çalışırken dikkat etmeniz gereken birtakım maddeler de bulunuyor. En başta çalışacağınız tedarikçi firmaları iyi seçmeniz ve bu firmalar ile olan ilişkilerinizi iyi tutmanız gerekiyor. Eğer kendi ürün imalatınızı yapmıyorsanız, tedarikçi firmalar ile aranızı iyi tutmanız uzun vadede ikiniz için de karlı bir iş ortaklığına dönüşüyor. Eğer siz de kendi online mağazanızda tedarikçi firmaların ürünlerini satmak ya da XML yolu ile tedarikçi firmaların ürünlerini kendi e-ticaret sitenize aktarmak istiyorsanız, yazımızın devamını dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz! İşte e ticarette tedarikçi firmalar ile çalışırken dikkat edilmesi gereken noktalar... 

Minimum Sipariş Adedi Belirlemek 

Dikkat etmeniz gereken ilk nokta, tedarikçi firmalarınızdan düzenli aralıklar ile ürün siparişi vereceğinizi firma ile konuşmak ve tedarikçi firmanın da sizlere bu ürünü düzenli olarak sağlayabilmesi için yeterli üretim kapasitesinde olup olmadığından emin olmaktır. Bu yüzden de, sipariş başına minimum adet belirlemeli, düzenli aralıklarla da bu ürünün tedariğini sağlamalısınız. Bu sayede ürün tedarik etme konusunda problem yaşamazsınız. Hem tedarikçi firmanızın bu ürün adedini size sağlayacağından emin olmalı hem de sizin minimum sipariş adedinizi tedarikçi firmanızın kabul edip etmeyeceğinden emin olmalısınız. İki seçenekte de siparişinizin gelmemesi durumunda sizin satışlarınıza yansıyacak ve satış yapamamanıza sebep olacaktır. 

Demo (Örnek) Ürün Ücretlerini Öğrenmek 

Tedarikçi firmanızdan toplu ürün satın almadan önce örnek ürün talep etmeniz gerekmektedir. Bu, firmanın ürünlerinin kalitesini, firmanın çalışma prensiplerini, ürünleri ne kadar sürede temin ettiklerini öğrenmek için en etkili yöntemdir. Bu arada tedarikçi firmalar da demo ürünler için belli bir ücret talep ederler. Bu yüzden bir tedarikçi firma ile çalışmaya başlamadan önce bu demo (örnek) ürün ücretlerini öğrenmeniz gerekir.  

Üretim Süresini Öğrenmek 

Her tedarikçi firmanın üretim süreleri birbirlerinden farklıdır. Gelen sipariş miktarına ya da iş yoğunluğuna göre değişiklikler gösterir. Bu yüzden sizin de tedarikçi firmanızın ortalama üretim süresini öğrenmeniz oldukça önemlidir. Elinizdeki stokların bitimine yakın sipariş verdiğinizde, verdiğiniz siparişin ne kadar sürede temin edileceğini aşağı yukarı bilmeniz işlerinizi oldukça kolaylaştırır. Bu sayede stok alt limit sayınızı, yani ne zaman sipariş vermeniz gerektiğini kararlaştırabilirsiniz. Eğer tedarikçi firmanızın üretim süresi uzun ise, stok alt limitinizi de yüksek tutmalısınız. Eğer tedarikçi firmanızın üretim süresi kısa ise, stok alt limitinizi düşük tutabilirsiniz. 

Ödeme Koşullarını Öğrenmek 

Ödeme şartlarını tedarikçi firmanız ile anlaşmanın en başında konuşmanız gerekir. Sonuçta ürünleri toptan sipariş edeceksiniz ve ödenecek miktar arttıkça ödeme koşulları da değişiklik gösterir. Çalışmaya başlamadan önce öğrenmeniz gereken konulardan birisi de ödeme koşullarıdır.  

Kendi Koşullarınızı Belirtmek 

Elbette bir tedarikçi firma ile anlaşırken sizin de koşullarınız olacaktır. Bu koşulları çalışmaya başlamadan önce belirtmelisiniz. Ödeme koşullarınız, minimum sipariş adetleri, siparişlerin temin ve teslim süresi gibi noktalarda kendi koşullarınızı açık bir dille ifade etmelisiniz. 

Birden Fazla Tedarikçi İle Çalışmak 

Tek bir tedarikçi firmaya bağlı kalmamalısınız. Üretim maliyetlerinin değişmesi, yaşanabilecek aksilikler, vergi değişiklikleri ya da doğal afetler gibi pek çok konudan dolayı tedarikçi firmanız ile çalışmayı bırakabilirsiniz. Tek bir tedarikçi firma ile çalışıyorsanız bu durum stoklarınızı yenileyememenize ve satış yapamamanıza sebep olur. Bu yüzden birden fazla tedarikçi firma ile çalışmak sizin lehinize olacaktır.  

Teslimat Ücretlerini Öğrenmek

Ürün fiyatlarına ek olarak, teslimat ücretleri de sizin için ekstra bir maliyet olacaktır. Bu yüzden tedarikçi firmanız ile çalışmaya başlamadan önce ürünlerin teslimat ücretlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Vereceğiniz her siparişin teslimatının size ne kadara mal olacağını öğrenmeniz oldukça önemlidir.

Güncel Makaleler