4.11.2019

Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılmalıdır?Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılmalıdır? 

Nasıl ki fiziki mağazaların vitrinleri varsa, e-ticaret siteniz de firmanızın vitrinidir. Ayrıca ürün sayfalarınızdaki ürün açıklamalarınız da tıpkı bir mağaza satış çalışanı gibi, kullanıcılarınızı ürününüzü satın almaya ikna edecek olan satış cümlelerinizdir. Bu yüzden ürün açıklamalarınızın ürünün satın alınmasına teşvik edici cümleler içermesi gerekmektedir. Ürün açıklamalarınızı detaylı bir şekilde yazmanız gerekir ayrıca hedef kitlenizin ilgileneceği şekilde olmalıdır. Ürün açıklamalarını eklerken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Akıllı Ticaret olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “Ürün açıklamaları nasıl yazılmalıdır?” sorunuzun cevabını veriyoruz. Detaylı bilgi için merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz... 

Hedef Kitleye Göre 

Ürün açıklamalarınızı yazarken hedef kitleniz ile doğru bir şekilde iletişim kurmanız gerekiyor. Bu nedenle açıklamaları yazarken hedef kitlenizdeki müşterilerinizin kullandığı ve alışkın olduğu bir dil ile yazmanız çok daha yararlı oluyor. Kullanıcılarınızın ihtiyaç alanlarına yönelik teşvik edici cümleler kullanmanız, ürünlerinize olan ilgilerinin de artmasına yardımcı oluyor. Bu sayede hedeflediğiniz satış oranını tutturmak çok daha kolay bir hedef haline geliyor. 

Ürünün Yararlarını Tanıtmak 

Ürün açıklamalarında ürünün özelliklerinden bahsetmek gerektiğini hepimiz biliyoruz ancak ürün özelliklerinden önce ürünün yararlı olduğu alanları tanıtmak çok daha fazla ilgi çekiyor. Çünkü müşteriler bir ürünü satın almak isterken öncelikli olarak bu ürünün kendi ihtiyaçlarına ne gibi faydalar sağlayabileceklerini düşünüyor. Bu yüzden teknik özellikler her zaman ikinci planda kalıyor. Ürün açıklamalarınızı daha çekici hale getirmek için tüketicilerinize ürünün onlara sağlayabileceği faydalardan bahsetmeniz gerekiyor.  

Klişe Cümleler Kullanmamak 

Artık klişeleşmiş olan satış cümleleri müşterilerin ilgisini çekmiyor ve müşteriyi üründen uzaklaştırabiliyor. Bu yüzden her yerde kullanılan klişeleşmiş satış cümlelerinden uzak durmanız gerekiyor. “Sektörde Lider”, “En İyi”, “Birinci Kalite” gibi klişe sıfatların yerine özgün ve ürünün faydaları üzerinde durulmuş cümleler kullanmak müşteriyi satın almaya teşvik ediyor. 

Açıklamaları Kısa Tutmak 

Hiçbir kullanıcı uzun ürün açıklamalarını okuyarak vakit kaybetmek istemez. Bunun için sizlere bir tavsiyemiz var! Ürün açıklamalarınızı ikiye bölebilirsiniz. Üst tarafta ürünün tüketiciye olan faydaları ve teknik bilgileri yer alırken, detaylı bilgi almak isteyen müşterileriniz için kullanıcılarınızı ürünün alt kısmında bulunan açıklamaya yönlendirebilir ve bu açıklama kısmında uzun ve detaylı bilgilere yer verebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre kullanıcının bir ürünü satın almaya karar vermesi birkaç saniye sürüyor. Bu kısa sürede müşterilerinizi uzun ürün açıklamaları ile karşılamak kaçmalarına sebep olabiliyor.  

Dil Bilgisi Kurallarına Uymak 

Yazım hataları ve anlatım bozuklukları hem markanızın ve sitenizin kalitesini düşürür hem de hoş bir görüntü sergilemez. Bunun gibi yazım hataları profesyonelliğinizi ve kurumsal kimliğinizi zedeler. Ayrıca ürün açıklamalarındaki anlatım bozuklukları tüketicilerinizin kafasını da karıştırabilir. Bu yüzden ürün açıklamalarına yazdığınız cümleleri birkaç kere kontrol etmenizi ve sesli bir şekilde kullandığınız noktalama işaretlerine uyarak okumanızı tavsiye ederiz. 

SEO Çalışmalarına Yer Vermek 

Ürün açıklamalarınızda önceliğiniz her zaman müşterileriniz olmalıdır. Ancak SEO çalışmalarına da yer vermeniz arama motorlarından gelecek olan organik trafiğinizi de artırır. Bu yüzden sayfa başlığı, meta açıklamaları, kullanacağınız anahtar kelimeler, açıklamalarda cümle içerisinde geçireceğiniz anahtar kelimelerin yoğunluğu, görsellerin altındaki etiketler ve görsel isimleri gibi detaylar SEO çalışmaları için oldukça önemlidir. SEO çalışmalarına önem vermemeniz uzun vadede trafiklerinizi düşüreceği gibi her zaman reklam çalışmalarına bağlı kalmanıza sebep olur. Reklamlar da maliyetlerinizi yükselttiği için kar oranınız düşebilir. SEO çalışmaları ile ücretsiz organik trafik sağlayabileceğinizi unutmamalısınız. 

Akıllı Ticaret’in kusursuz e-ticaret sitesi yazılımlarıyla ürün sayfaları ve ürün açıklama kısımlarının gelişmiş özelliklerinden faydalanmak ister misiniz? Hemen 15 gün ücretsiz demo sürümünden faydalanabilirsiniz. E-ticaret paketlerimiz ve merak ettiğiniz her konu hakkında bilgi almak için bizlere ulaşım kanallarımızdan 7/24 ulaşabilirsiniz.  

Güncel Makaleler