6.11.2019

Ürün Açıklaması Nasıl Yazılmalıdır ?Ürün Açıklaması Nasıl Yazılmalıdır? 

Ürün açıklamaları, online satış yaparken müşterilerin ve kullanıcıların en çok önem verdiği noktalardan bir tanesidir. Nasıl ki fiziki mağazalarda ürünü müşteriye tanıtacak ve pazarlayacak bir satış uzmanı bulunuyorsa, online mağazalarda da ürünü müşteriye pazarlayacak olan ürün açıklamalarıdır. Tüketicilerinizin ürünleriniz hakkında daha detaylı bilgi alabilecekleri bu alanlar üzerinde çalışmalar yapmanız, geri dönüşümlerinizi fazlasıyla artırır. Çünkü iyi bir dille, kaliteli ve detaylı yazılmış ürün açıklamaları müşterilerin satın alma kararlarını doğrudan etkileyebilir. Bu açıklamaları yazarken de kendinize sormanız gereken soru ise “Tüketicinin bu ürünü almasını nasıl sağlayabilirim?” olmalıdır. Direkt ürünü satmaya çalışmak yerine, ürününüz için talep oluşturmak uzun vadede satışlarınızı daha olumlu etkiler. Akıllı Ticaret olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda, geri dönüşüm oranlarınızı artırmak için ürün açıklamalarınızı nasıl yazmanız gerektiği hakkında birkaç ipucu vereceğiz. 

Açık ve Yalın Dil Kullanımı 

Metinlerinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kullandığınız dildir. Kullanıcılarınız, açıklamaları okudukları zaman rahat bir şekilde anlayabilmelidirler. Bu sebeple de kullandığınız dilin açık ve sade olmasına önem göstermeniz gerekir. Ürününüzün teknik özelliklerini bile anlatıyor olsanız kullanacağınız dil anlaşılır olmalı. Eğer ürününüz ile ilgili çok fazla bilgi vermeniz gerekiyorsa, ürün açıklamalarınızı iki bölüm olarak oluşturabilirsiniz. Giriş bölümünde sade ve açık bir anlatım ile ürünün kullanım alanlarını ve faydalarını anlatabilir, ikinci bölümde de teknik özelliklerinden bahsedebilirsiniz. 

Ürünün Faydaları 

Sattığınız ürünün tüketicilere ne gibi faydaları olduğunu, tüketicilerin ürünü nerelerde kullanabileceklerini ve hayatlarını ne yönden kolaylaştıracağını da net bir şekilde anlatmanız gerekir. Sonuçta müşteriler ilk önce ürünü neden almaları gerektiğini düşüneceklerdir ve ürün açıklamalarında bulunan bu metinler, alışveriş yapma oranlarını yükseltecektir.  

Yanlış/Gereksiz Bilgiler 

Ürün açıklamalarında e-ticaret firmalarının yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi de yanlış ve gereksiz bilgiler vermektir. Gereksiz metinler müşterinin kafa karışıklığına sebep olabilir ve bu nedenle ürünü satın almaktan vazgeçirebilir. Yanlış bilgi verilmesi de ürünü teslim alan müşterinin beklentilerini karşılamadığı zaman ürün iadesi yapmasına neden olabilir. 

Özgün İçerikler 

Ürün açıklamalarınızı yazarken hem geri dönüşümleri artırmak hem de SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) aramalarında üst sıralarda çıkmak için özgün içerikler üretmeniz gerekir. Çoğu e-ticaret firması ürün açıklamalarında toptancılarının açıklamalarını kullanıyor. Bu durum arama motorlarında üst sıralarda çıkmalarına engel oluyor. Eğer siz de kopya içerik kullanırsanız, bu durum SEO açısından sitenizi olumsuz yönde etkiler. Ayrıca özgün içerik kullanmanız, diğer eticaret firmalarından farklılaşmanızı sağlar.  

Kullanıcı Yorumları 

Kullanıcı yorumları, kullanıcıların satın alma kararlarını etkileyen en büyük etkenlerden biridir. Tüketici alışveriş yapmadan önce kullanıcı yorumlarını okur ve firmanız hakkında fikir sahibi olur. Başka insanların da aynı ürünü satın alıp memnun kaldığını kullanıcı yorumlarından okumak, tüketiciyi ürünü satın almaya teşvik eder. Bu yüzden ürün açıklamalarınıza birkaç tane müşteri yorumunu ekleyebilir, diğer kullanıcı yorumlarını merak edenler için yorumlara yönlendirme yapabilirsiniz. 

Unutmayın! “Ürünü nasıl satabilirim?” sorusu yerine “İnsanların ürünlerimi beğenmesini nasıl sağlarım?” sorusu uzun vadede satışlarınızı artırır. Ürün açıklamalarınızı bu sorunun cevabına göre yazarsanız, satış oranlarınızdaki artışı göreceksiniz. Akıllı Ticaret’in birbirinden farklı temalara ve gelişmiş panel yönetimine sahip e-ticaret paketlerini incelediniz mi? Ürün açıklamalarınızı SEO destekli yazabilir, istediğiniz sayfaya yönlendirmeler yapabilir, görsellerinizi dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. E ticaret paketlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz!   

Güncel Makaleler