8.11.2019

Ürün İadeleri Nasıl Azaltılabilir?Ürün İadeleri Nasıl Azaltılabilir? 

E-ticaret firmaları için en can sıkıcı konulardan bir tanesi şüphesiz ürün iadeleri... Ürün iadelerinin ise birçok farklı sebebi olabiliyor. Bunlar bazen tüketici bazen de firmadan kaynaklanıyor. Elbette ki ürün iadeleri eticaret sitenizde her zaman olacaktır. Önemli olan bu oranı en aza indirgemek oluyor. Bu noktada firma sahibi olarak sizin de uygulamanız gereken birkaç nokta bulunuyor. Çünkü iade oranlarının fazla olması hem müşteri memnuniyetini düşürüyor hem de uzun vadede şirketi büyük bir zarara sokuyor. Akıllı Ticaret olarak sizin için hazırladığımız bu yazımızda ürün iadelerini nasıl azaltabileceğiniz konusunda birtakım fikirler verdik! Detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Kaliteli Görseller 

E-ticaret sitenizde kullandığınız ürün görselleri hem ürün satışında hem de ürün iadelerinde oldukça önemli bir yer alıyor. Sonuçta müşteriler ürünleri birebir inceleyemedikleri için görsellerine bakarak satın alıp almamaya karar veriyor. Bu yüzden eticaret sitenizde kullandığınız ürün görsellerinin kaliteli olması oldukça önemli. Hem ürünlerin farklı açılardan ve kullanımı sırasında çekilmiş olmalı hem de fotoğrafların çözünürlüğü yüksek olmalı. Eğer görselleriniz kötüyse tüketiciler ürünü satın alırken ürün hakkında bilgi sahibi olamıyorlar. Bu sebeple de gelen ürün beklentilerini karşılamadığı için ürün iadesi yapabiliyorlar.  

Ürün Açıklamaları 

Nasıl ki bir mağazada çalışan satış danışmanı ürünü pazarlıyorsa, e-ticaret sitenizde de ürünü pazarlayan ürün açıklamaları oluyor. Fotoğrafların yanı sıra ürün açıklamalarında verilen bilgiler de ürün iadesinin azalmasında oldukça önemli bir rol oynuyor. Tüketicileri ürün hakkında olabildiğince bilgilendirmek için ayrıntılı ürün açıklamaları girmeniz gerekiyor. Tedarikçilerinizin ürün açıklamalarında çok ayrıntılı bilgiler olmayabilir. Bu nedenle hem SEO için hem de müşteri memnuniyeti için ürün açıklamalarına özgün içerikler yazmanız gerekiyor. Ürün içerikleri yazarken ürün hakkında doğru bilgiler vermeniz gerekiyor. Yanlış bilgi verdiğiniz zaman ürün iadeleri de artıyor.  

Paketleme İşlemleri 

Ürünlerinizi paketlerken de dikkatli davranmanız gerekiyor. Düzgün paketlenmemiş ya da paketleme hatası yüzünden zarar görmüş ürünler iade ediliyor. Hem paketleme kısmındaki çalışanlarınızın hem de anlaştığınız kargo firmasının ürün paketlemesine özen göstermesi gerekiyor. Düzgün paketlenmiş ve zarar görmemiş ürünlerin iade edilme oranı da azalıyor.  

Yanlış Ürün Gönderimi 

İade sebeplerinin en başında müşterilere yanlış ürün gönderilmesi yer alıyor. Bu nedenle depo yönetimini iyi yapmanız ve her müşteriye doğru ürünü göndermeniz gerekiyor. Depo çalışanlarınızın bu işi titizlikle yapması gerekiyor. Aynı zamanda siz de stok ve depo yönetimini planlı ve düzgün bir şekilde yapmalısınız.  

Ürün Rehberleri 

Ürünlerin kullanım alanları ile ilgili rehber olabilecek blog içerikler oluşturabilirsiniz. Bu içeriklerde kullanıcının dikkat etmesi gereken noktaları, ürünün kullanım alanlarını veya ürünleri nasıl daha yararlı kullanabileceklerini anlatabilirsiniz. Ayrıca ürün kullanımını gösteren video içerikler üretip, bu içerikleri ürün sayfalarına ekleyebilirsiniz. Metin ya da fotoğrafların yanı sıra video içerikler ürün kullanımını daha net bir şekilde göstereceği için müşterilerinizin satın alma kararlarını da daha olumlu yönde etkiler. 

Satış Sonrası Destek 

Müşterilerinize satış yaptıktan sonra da destek sağlamanız gerekiyor. Ürünleriniz hakkında gerektiği zaman bilgi vermeli, tüketicilerinizin sorunlarını çözmeye çalışmalısınız. Ürünü iade almadan önce tüketicilerinizin sorunlarını ve iade sebeplerini dinlemeli, iade yapılmadan çözülebilecek durumlarda müşterilerinize gerekli desteği göstermelisiniz. Bu sayede müşteri memnuniyetini artırarak ürün iadelerini azaltabilirsiniz. 

İade Sebeplerinin Analizi 

Bütün ürün iadelerinizi ve sebeplerini analiz ederek, eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu analizleri yaparken müşterilerinizin şikayet ve problemlerini ayrıntılı olarak inceleyebilir, ne gibi düzenlemeler yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Ürün iadelerinizin ana sebeplerini ortaya çıkararak hangi bölümler üzerinde çalışmalar yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bu sayede uzun vadede ürün iade oranınız büyük ölçülerde azalabilir.   

Güncel Makaleler