11.11.2019

Yeni Ürünlerinizi Satmak İçin Video İçeriklerinizi Nasıl Hazırlayabilirsiniz?Yeni Ürünlerinizi Satmak İçin Video İçeriklerinizi Nasıl Hazırlayabilirsiniz? 

E-ticaret dünyasında video içerikler kullanmanın ne kadar önemli olduğunu söylemeliyiz... Videolar hem daha görsel bir algı yarattığı için kullanıcılar için ürünleri çok daha değerli hale getiriyor hem de görsel ve blog içeriklerden daha çok ilgi görüyor. Siz de yeni ürünlerinizin satışını artırmak için e-ticaret sitenizde blog içeriklerden yararlanabilirsiniz. Elbette her işte olduğu gibi bu işin de püf noktaları ve dikkat edilmesi gereken noktaları bulunuyor. Sonuçta artık video çekmek çok kolay ve oldukça popüler bir hale geldi. Pahalı yazılımlara ve ekipmanlara ihtiyaç duyulmadan, çok düşük maliyetlere ancak görsel değeri çok yüksek olan videolar kolaylıkla hazırlanabiliyor. Bahsettiğimiz bu kolaylıklar da e ticaret firmalarına birtakım avantajlar sunuyor. Akıllı Ticaret olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda kendi video içeriklerinizi üretmek için planlama süreci ve çekim sürecini nasıl yönetmeniz gerektiği, hangi adımları izlemeniz gerektiği konusunda tavsiyeler veriyoruz. “Yeni ürünlerinizi satmak için video içeriklerinizi nasıl hazırlayabilirsiniz?” sorusunun cevabını ve ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz... 

Konu Belirlemek 

Video içeriklerine ve çekimlerine başlamadan önce ürününüzün hangi sorunları çözdüğü ve kullanım alanları ile ilgili konuları belirlemeniz gerekiyor. Ürününüz bir sorun çözümü sağlamasa da hızlı tüketim ürünü olsa da video içeriklerinizde farklı yaklaşımlar izleyebilirsiniz. Müşterilerinizden gelen geri bildirimler üzerine ürününüzü farklı bir şekilde pazarlayabilirsiniz. Piyasadaki rakip firmaların video içeriklerine bakmak da konu belirlemenizde size yardımcı olabilir. Böylece fark ettiğiniz eksikleri de tamamlayarak çok iyi videolar ortaya çıkarabilirsiniz. Veya sektörünüz ile alakalı olmayan fakat video içerikleri kaliteli olan firmaların videolarını kendi ürünleriniz ile ilgili konulara dönüştürebilirsiniz. Video içerikleriniz için konu belirlerken kendinize sormanız gereken iki soru; “Müşteriler bu ürünü neden satın almak istemeli?” ve “Diğer firmalar yerine neden benim ürünlerimi tercih etmeli?” olmalıdır. 

Kısa Videolar Hazırlamak 

Kısa videolar hazırlamak kolay görünse de bu kısıtlı zamanda anlatılmak istenen konuyu tüketiciye aktarabilmek oldukça zordur. Ancak kısa video içerikler tercih edilirlik açısından fazlasıyla öndedir. Kısa video içeriklerde ise odak noktanız ürün hakkında bilgi vermek değil, tamamen müşterinin ilgisini çekebilmek olmalıdır. Videolarınızı bir dakika ya da daha kısa tutmalısınız. Videonun kısa olması aynı zamanda bu videonun daha çok izlenmesini de sağlar.  

Eldeki Ekipmanlardan Yararlanmak 

Video prodüksiyonu oldukça maliyetli bir iş olabiliyor. Ancak sizin çekeceğiniz firmalar bir kısa film ya da büyük bütçeli reklam filmleri olmadığı için, elinizdeki ekipmanlardan faydalanmanız oldukça karlı olacaktır. Işıklandırılması güzel yapılmış bir mekanda akıllı telefonlarla bile video çekimleri yapabilirsiniz. Bu hususta dikkat etmeniz gereken nokta ise ışık/gölge oranını ayarlayabilmek. Hem ışıklandırmanın güzel olması gerekiyor hem de ürünün arka planda kalmaması gerekiyor. Videolarınızı düzenlemek içinse Mac bilgisayarlarında iMovie, Microsoft’ta ise Movie Maker programı ile ücretsiz olarak video düzenlemeleri yapabilirsiniz.  

Storyboard Oluşturmak 

İçeriklerinizi bulduysanız, ekipman ve ışıklarınızı da ayarladıysanız şimdi videonuzu bir hikayeye dönüştürebilirsiniz! Bunun için bir storyboard oluşturabilirsiniz. Storyboard oluşturmak için bir başlık belirlemeniz, video uzunluğuna karar vermeniz, videoda kullanılacak slogan ve metinleri hazırlamanız, video kurgularını bölüm bölüm ayırmanız gerekiyor. Video kurgularını çekimlere başlamadan önce bölümlere ayırmanız size fazlasıyla kolaylık sağlıyor. Ürününüzü nasıl ve hangi açılardan çekeceğinize mutlaka çekimlere başlamadan belirlemeniz gerekiyor. Eğer sesinizi beğenmiyorsanız video içeriğiniz için seslendirme yapmamanız gerekiyor. Bunun yerine video içerisine yazılı metinler ve bir müzik ekleyebilirsiniz. 

Aklınıza takılan her soru için Akıllı Ticaret sitemizdeki iletişim kanallarından bize her zaman ulaşabilirsiniz!  

Güncel Makaleler