3.03.2020

E-Ticarette Ürün Fotoğraflarının ÖnemiE-Ticarette Ürün Fotoğraflarının Önemi

Bir online satış mağazasında ürünü müşteriyle buluşturan en önemli araçlardan biri de ürün fotoğraflarıdır. Fotoğraf ürünü ne kadar iyi yansıtırsa, satın alma süreci de o kadar hızlı ve sorunsuz gerçekleşecektir. Bu yazımızda sizlere pazar yerlerinde ürünlerinizin tanıtımı için fotoğraf çekiminin öneminden ve ürün fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken bazı konulardan bahsedeceğiz.


Ürün Hakkında Ön Bilgi Verir

Herhangi bir alışveriş sitesinde ilk göze çarpanlar site tasarımı ve ürün fotoğraflarıdır. Görüntü kalitesi yüksek, ürünün temel özelliklerini ön plana çıkaracak şekilde hazırlanmış ürün görselleri, aynı zamanda siteye de şeffaf ve güvenilir bir imaj kazandırır. Ürünlerin doğru kategorilerde bulunması ve anlaşılır fotoğraflarla satışa sunulması oldukça önemlidir. Böylece müşteri hiç zaman kaybetmeden aradığını kolayca bulabilecektir. Öte yandan bu sayede olası iadelerin de önüne geçmiş olacaksınız. İçeriği yeterince yansıtamayan görseller arama süresini uzatır ve satışların düşmesine sebep olur.


Arama Motorlarında Öne Çıkın

E-ticarette bir markanın arama motorlarında öne çıkması için web sitesinin doğru bir şekilde yapılandırılması gerekir. İçerik ve hedef kitleniz birbiriyle uyum içinde olmalıdır. Artık arama motorları resimleri kategorize ederek her birini amacına, işlevine ve hedef kitlesine göre sınıflandırıyor. Bu açıdan sitenizde satışa sunduğunuz ürünleri en doğru biçimde yansıtacak görsellere yer vermeniz sadece satın alma süreç yönetimi için değil, sitenizin arama motorları ile daha kolay bulunması açısından da son derece önemli.


İçeriklerin Özgün Olması

Ürünlerin fotoğraflanmasında çözünürlük, netlik, ışık gibi faktörlere dikkat etmelisiniz. Görüntü kalitesinin yüksek olması, ürünün farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarına yer verilmesi, hatta 360 derece ürün görüntüsü, zoom yapma özelliği gibi araçlarla görselliğin güçlendirilmesi ürünün etkin bir şekilde tanıtımı açısından büyük önem taşır. Ayrıca pazar yerlerinde diğer satışçılar arasında fark yaratmak için özgün içeriklere yer vermelisiniz. Ürünün en çok öne çıkmasını istediğiniz yönünü vurgulayan fotoğraflarla dikkat çekebilirsiniz. Google yüklediğiniz fotoğrafların içerikle uyumluluk ve özgünlük derecesine göre ad rank skoru belirlemektedir. Dolayısıyla özgün fotoğraflar kullanmak, arama motorlarında direkt olarak öne çıkmasından dolayı reklam maliyetini de düşürmenize yardımcı olacaktır.


Sosyal Medya ile Uyum

E-ticaret sitenizin Instagram, Facebook gibi sosyal ağlardaki etkinliği, tanıtımınızı geniş bir alana yayarak hedef kitlenize ulaşmanızda kolaylık sağlar. Ürün fotoğraflarının sosyal medyada yer almasıyla birlikte markanın ulaşılabilirliği ve o ürünün potansiyel müşterileri tarafından keşfedilmesi açısından etkili bir araçtır.


Fotoğrafların Otomasyonu

Ürün fotoğrafları için seçtiğiniz kamera, kullanacağınız lens, stüdyo, ışık, renk uyumu gibi faktörlerin önemi büyüktür. Ürün rengi itibariyle fonda öne çıkacak şekilde ayarlanmalı, fotoğraflara efekt verirken ürünün özgünlüğü korunmalıdır. Online satış sürecinde ürün fotoğrafçılığından sonraki adım, bu fotoğrafların siteye yüklenmesi ve içeriklerin düzenlenmesidir. Akıllı Ticaret’in size bu konuda destek sağlayacak olan e-ticaret paketleriyle sitenizde ürünlerin ve varyantlarının fotoğraflarını topluca yükleyebilir ve kolayca düzenleyebilirsiniz. Sitenizin amacına ve hedef kitlenize göre bir tema seçip e-ticarete hemen başlayın.

Güncel Makaleler