23.03.2020

Corona Salgını İş Dünyasını Nasıl Etkiliyor?Dünyada hızla yayılan Corona (Covid-19) virüsü hem sosyal yaşamın devamlılığı hem de iş dünyasında bazı sektörlerin işlevselliği yönünden büyük endişeye yol açtı. Tüm dünya ile beraber Türkiye’de de küçükten büyüğe bütün işletmelerin olası problemlere karşı önlem alması zorunluluk haline geldi. Peki bu zorlu süreçte e-ticaret nasıl etkilenecek? Risk faktörleri ve alınması gereken önlemler nelerdir? Bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Sağduyulu Olun

Her şeyden önce durumu kabullenmemiz gerekiyor. Virüsün elbette kısa ve uzun vadede olumsuz etkileri olacak ve riskleri gerekli tedbirlerle en aza indirmek sakin ve planlı çalışmakla mümkün. Bu noktada hepimiz işimize sahip çıkmalı, sağduyulu ve planlı bir şekilde üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz. Hayatın doğal akışının mümkün olduğunca devamlılığını sağlamak, salgının kontrol altına alınmasından sonra daha hızlı bir şekilde toparlanmamıza ve kendimizi geliştirmemize de olanak sağlayacaktır.

Şimdi Daha Fazla Çalışma Zamanı

Birçok ülkede ciddi yıkımlara sebep olan Corona salgını doğal olarak birtakım ihtiyaçların da yoğunlaşarak artmasına sebep oldu. Bunların başında sağlık ve lojistik geliyor. Başta temizlik ve gıda ürünleri olmak üzere birtakım ihtiyaçların karşılanması ve hızlı bir şekilde teslim edilmesi oldukça önemli. Zorunlu haller dışında toplu çalışma alanlarındaki faaliyetler durduruluyor. Evden çalışma modelleri (home office) etkin hale getiriliyor. Peki bu çalışma modelleri işimize engel olacak mı? Tabii ki hayır. Aksine, asıl şimdi harekete geçip bu sürecin olumsuz etkilerini en aza indirme konusunda özverili ve istikrarlı bir şekilde çalışmalıyız. Unutmayın ki dünyadaki en başarılı işler, belli ihtiyaçların en ideal şekilde karşılanmasıyla gelişmiştir.

Ar-Ge’nin Önemi

Bu zorlu süreçte e-ticaretin öneminin farkında olmalıyız. Salgının yoğun olarak görüldüğü tüm ülkelerde yetkililer sokağa çıkmanın olası tehlikeleri üzerinde duruyor. Bu koşullar altında insanların alışveriş ihtiyaçlarını evlerinden karşılaması son derece önemli bir hale geldi. Bu salgının ve olası etkilerinin ne kadar süreceğini henüz bilmiyoruz. Fakat tüm olasılıkları hesaplayarak piyasanın gereksinimlerini tespit etmeli ve vakit kaybetmeden bir an önce harekete geçmeliyiz.

Evden E-Ticaret

Corona virüsünün işimize bulaşmasını engellemek bizim elimizde. Bu konuda en etkili aşı, önlem almak ve çok çalışmak. Biz Akıllı Ticaret ekibimizle bu konuda sizin gibi evimizdeyiz ve size bu zor günlerde de destek olmaya hazırız. Aklınıza takılan tüm soruları alanında uzman ve size özel müşteri danışmanınıza sorabilir, aynı gün içinde sitenizi kurup hemen satışa başlayabilirsiniz. Şimdiye kadar olduğu gibi bu zor günlerde de yanınızdayız.

Güncel Makaleler