20.04.2020

E-Ticarette Mobil Uygulamanın Önemi  

E-ticaret siteniz işletmenizin internetteki yüzüdür. Kurumsal kimliğinizi, piyasadaki varlığınızı, amacınızı, hedef kitlenizi ve ticari faaliyetlerinizi siteniz üzerinden tüm internet kullanıcılarına sunarsınız. Ne var ki satmak istediğiniz ürün veya sunduğunuz hizmet ne kadar kaliteli olursa olsun, insanların bu kaliteye ‘ulaşabildiği’ ölçüde başarılı olursunuz. Sesinizi daha geniş bir alana duyurmak ve hedef kitlenizi genişletmek için kullanabileceğiniz bazı araçlar vardır. E-ticarette işletmenizi öne çıkaracak en önemli araçlardan biri de mobil uygulamalardır. 

 

Alışverişin En Kolay Yolu 

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber mobil uyumluluk da internet kullanıcıları için önemli bir gereklilik haline geldi. Zamanla birçok işletme, mobil siteden güvenli alışveriş konusunda altyapısını yeniledi. Böylece e-ticarette web sitesinin mobil uyumlu olmasıyla birlikte mobil uygulamalar geliştirildi ve kullanıcılar açısından ayırt edici bir özellik haline geldi. Özellikle pazaryerlerindeki müşteri taleplerini önemli ölçüde karşılayabilen mobil uygulamalar hızlı, pratik ve güvenli olmaları açısından e-ticaretin dünyada büyümesini hızlandırdı. 

 

Kullanıcı Dostu 

Günümüzde mobil uygulamalar masaüstü sitelere kıyasla e-ticaret sitelerinin çok daha fazla ihtiyacını karşılayabilecek etki alanına sahip. En büyük avantajı ise kullanıcı dostu olması. Cep telefonlarının hemen her yerde insanların yanında taşıdığı bir araç olması, e-ticarette mobil uygulamalara büyük bir güç vermiş oldu. Mobil uygulamaların özelleştirilmiş bir tasarımla kategori seçme, fiyat aralığı belirleme gibi gelişmiş filtreleri sayesinde müşterilere kolay kullanım imkanı tanırsınız. Bu ise site ziyaretlerinin alışverişle sonuçlanma oranını ciddi anlamda yükseltecektir. 

 

Müşteri Deneyimi Analizi 

Mobil uygulamaların e-ticaretteki bir diğer avantajı da müşterilerin tercihlerini ve istatistikleri daha iyi analiz etmenize yardımcı olmasıdır. Kullanıcı bilgileri ve alışverişteki tercihleri yönünden ayrıntılı raporlar sunarak daha etkili stratejiler geliştirmenize olanak tanır. E-ticaret sitenizdeki satış faaliyetlerinin kontrolünüz altında olmasını sağlayan mobil uygulamalar iş yükünüzü ciddi oranda azaltan önemli bir araçtır. 

 

Güvenli Alışveriş 

Kişisel verilerin güvenliği kadar ödeme sistemlerinin güvenliği de kullanıcıların endişe duyduğu konular arasında. Mobil uygulamalar kredi kartı, PayPal, mobil ödeme gibi farklı ödeme sistemleriyle entegre tasarlanarak müşterilerinize hızlı ve güvenli alışveriş imkanı sunar. Ürün arama, sepeti onaylama ve ödeme ekranları arasındaki geçiş kolaylığı site ziyaretlerinin başarılı satışla sonuçlanma olasılığını yükseltir. 

 

Müşteri Memnuniyeti 

Mobil uygulamalar kullanıcılara kişiselleştirilmiş görünüm kazandırma imkanı tanıyan araçlardır. En çok satın aldığı veya en sık arama yaptığı ürünlerin istatistiğini çıkarıp bu konuda önerilerde bulunabilmesi açısından başarılı ve memnuniyet odaklı satışların artmasında da önemli rol oynar. Öte yandan mobil uygulamalar alışveriş sepetini terk etme oranını da düşürmektedir. Baymard tarafından yayınlanan bir araştırma raporuna göre, alışveriş sepetinden vazgeçme oranı masaüstü web sitelerinde %68 iken mobil uygulamalar için bu oran %28’dir. 

Uygulamanızı kullanan kişilere ilgilendikleri ürün kategorileri üzerinden fırsat ürünleri, özel indirimler, ödüller veya çekilişler hakkında bilgi verebildiğiniz özel bildirimler sayesinde müşteri sadakatini de artırabilirsiniz. Bu sizin markanızla müşteri arasındaki bağları güçlendirmenize ve daha geniş bir müşteri ağı kurmanızda oldukça etkilidir. Ürün ve kampanyaların tek bir dokunuşla sosyal medya üzerinden paylaşma imkanı sağlaması buna örnek gösterilebilir. Mobil uygulamalar kullanışlı, hızlı, kolay yönetilebilir ve ekonomik olması gibi avantajları sayesinde e-ticaretteki en büyük yardımcılarınızdan biridir. 

Güncel Makaleler