14.09.2019

Home-Office (Evden) Çalışma İpuçlarıGeçtiğimiz yıllardan bugüne home office çalışma modeline geçiş yapan ya da şirketlerini direkt bu model üzerine kuran firmaların sayısı çoğalmaya başladı. Evden satış yapan ve bunun için bir ofis açma zorunluluğu olmayan kişiler için home office evden çalışmak oldukça yaralı görünüyor. Home office çalışmanın birçok avantajı olduğu gibi dezavantajı da olabiliyor. Bu olumsuz durumlar da çalışma azmine ve üretkenliğe zarar veriyor. AkıllıTicaret.com olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda home office çalışanların uygulaması gereken birkaç ipucu vermek istiyoruz. Birtakım unsurlara dikkat ederek ve çalışma disiplinini oturtarak bir ofisten çok daha verimli sonuçlar ile home office düzeninizi kurabilirsiniz! İşte yararlı bir home office modelinin adımları...

Erken Kalkmak

Güne erken başlamak ve bu düzene alışmak home office çalışmanın altın kuralıdır diyebiliriz. Tıpkı bir iş yerinde çalışıyormuşsunuz gibi, sabah kalkıp işinizin başına geçmeniz gerekiyor. Nasıl olsa evde çalışıyorum, istediğim saatte işimin başına otururum mantığı oldukça zararlı bir düşünce yapısı. Erken kalkmaya alışmanız işinizin verimliliği açısından büyük önem taşıyor. Güne geç başladığınız zaman verimliliğiniz düşebilir ve bu da motivasyonunuzu etkileyebilir. Bu sebeple işlerinizi de yetiştiremeyebilirsiniz. 

Çalışma Ortamı

Evinizin bir odasını ya da bir bölümünü yalnızca çalışma ortamı olarak dizayn etmelisiniz. Yani evinizin içerisinde kendinize küçük bir ofis kurmalısınız. Zaman geçtikçe oluşturduğunuz bu alan size yalnızca işinizi anımsatacağı için psikolojik olarak da bu ortamda iş yapmaya çok daha yatkın olacaksınız. Bütün bunların yanı sıra dikkatinizi toplayabileceğiniz ve iş disiplininizi hissedebileceğiniz bir alanın öneminden dolayı da çalışma ortamınızı oluşturmanız oldukça önemlidir. 

İşe Gitme Psikolojisi

Her sabah sanki ofise gidecekmişsiniz gibi uyanın. Yukarıdaki başlığımızda bahsettiğimiz gibi bunun için uygun bir ortam yarattıysanız, sabahları pijamalar ile çalışmak yerine tıpkı işe gider gibi giyinin. Bu adapte olmanıza oldukça yardımcı olacaktır.

Mola Vermeyi Unutmayın

Home office çalışmaya alıştığınız zaman sürekli evde olmak size kendinizi yalnız hissettirebilir. Sosyal ortamlardan uzaklaşabilirsiniz ve bu da psikolojinizi kötü etkiler. Haftada 1-2 kere dışarı çıkmak hem sosyalleşmenizi sağlar hem de verimliliğinizi artırır. Bunun yanı sıra WI-FI bağlantısı olan bir kafede de ara sıra çalışabilirsiniz. Internetin kesildiği noktalarda da telefonunuzdaki interneti bilgisayarınıza bağlayıp çalışmaya devam edebilirsiniz.

Dikkat Dağınıklığına Engel Olun

Ofis ortamına nazaran, home office çalışanlar için ev ortamında dikkat dağıtıcı çok fazla unsur bulunabiliyor. Çalışırken başka bir şeye kafanızın takılmaması için, evinizde oluşturduğunuz ofisinizi her zaman düzenli ve fazla eşyadan uzak tutmalısınız. Bu konuya dikkat etmezseniz, gereksiz işler ile uğraştığınız süre çalıştığınız süreden çok daha fazla uzun olur. Televizyon, telefon, sosyal medya da dikkatinizi dağıtacak ve sizi işten uzaklaştıracak kanallardır. Mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Kendinize 2 saatte bir iş hedefi belirleyin, o hedefe ulaştığınız zaman da 10 ila 15 dakikalık molalar verin. Bu molalarınızda video izleyebilir, sosyal medya ile ilgilenebilir ya da iletişime geçmek istediğiniz insanlar ile konuşabilirsiniz. 

Plan Yapmanın Önemi

Evde çalışacağınız iş yoğunluğunuza ve aldığınız işlere göre, her gününüzü planlamalısınız. Kendinize haftalık çizelgeler yapın ve her güne işlerinizi bölerek yerleştirin. Hedeflediğiniz çalışma planınıza sadık kalmaya özen gösterin. Bu disiplini oturtamazsanız işlerinizi yetiştiremezsiniz ve aksamalar yaşarsınız. Bunun için günlük planınızı da bir gün öncesinden oluşturup haftalık planınıza sadık kalmaya çalışmalısınız.

Çalışma Saatlerinizi Belirleyin

Kendinize düzenli çalışma saatleri belirleyin ve buna sadık kalın. Örneğin sabah 9’da işe başlayıp 6’da bitirecekseniz, sabah 10’da başlayıp 7’de bitirmeyi düşünmemelisiniz. Bu disiplini sağlamak oldukça önemlidir. Böylece bir süre sonra zihniniz sabah 9 ve akşam 6’yı çalışma saati olarak benimseyecektir ve bu saat aralıklarında veriminiz artacaktır. Sabah 9’da başladığınız işi yetiştiremezseniz 1-2 saat daha fazla çalışmayın, çünkü o zaman verimliliğinizi ve dikkatinizi kaybedersiniz. Bunun yerine ertesi günün iş planını gözden geçirin.

Güncel Makaleler